"Limanowa 1914" - nowa książka W. Polakiewicza


Nakładem Wydawnictwa Bellona została wydana książka Wacława Polakiewicza pt. „Limanowa 1914”. Ukazanie się tej pozycji może cieszyć, jednak po jej przeczytaniu znawca tematu może odczuć znaczny niedosyt.
Już od kilku lat Bellona znana jest ze swojej serii „Bitwy historyczne”, w której rozliczni autorzy opisują genezę, przebieg i konsekwencje rozmaitych wydarzeń bitewnych mających wpływ na losy wojen i świata. W konsekwencji powstają rozliczne opracowania, które spotykają się z różnymi recenzjami znawców tematu: od przychylnych do negatywnych. Ale to dobrze, że obok licznych opracowań pojawia się „Limanowa 1914”. Ta książka znacznie przyczyni się do promocji zdarzeń z 1914 roku. W tym kierunku w swoich rozważaniach zmierza autor starając się zwrócić tej bitwie należne miejsce w historii. I wydaje się, że temu mają służyć jego rozważania.  Autor niejako momentami prześlizguje się po faktach historycznych, uzupełniając luki wiedzy własną barwną narracją, a przecież te luki można dziś uzupełnić po prostu zwykła wiedzą, którą można znaleźć już na rosyjskich, czy węgierskich stronach internetowych.  Rozważania opiera na znanych i dostępnych źródłach, co właściwie sprawia, że książka nie wnosi żadnych nowości w wiedzy dla bardziej zaawansowanych znawców tematyki.
Reasumując. Dobrze się stało, że powstała ta książka, która dla laika może być źródłem wiedzy. Wydaje się, że jej zasadniczym przesłaniem nie było przedstawienie w sposób odkrywczy chronologii bitwy, ale w pewnym sensie mocowaniem się z tymi, którzy przez wiele lat zdeprecjonowali jej znaczenie w historii Wielkiej Wojny. Mam też wrażenie, że poglądy w niej prezentowane są poglądami już prezentowanymi nam nawet tu w Limanowej przez pewna grupę ludzi. Wydaje mi się zatem i jest to odczucie subiektywne że książka powstała w odpowiedzi na koniunkturę tworzoną przez rocznicę 100-lecia bitwy i jest tworem pisanym na zlecenie. Czy zlecenie wypływające z Limanowej. Tego nie wiem.  

Popularne posty z tego bloga

Odwiedziny w Wydawnictwie Napoleon V w Oświęcimiu.